Σχολικό Ημερολόγιο

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 31 guests και κανένα μέλος

Μια μικρή ιστορική αναδρομή

για το 35ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Το 35ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου ιδρύθηκε στις 13/9/1982  ως 6/θεσιο  στη συνέχεια έχουμε αλλαγές στην οργανικότητα,  λόγω των αυξημένων εγγραφών μαθητών στο σχολείο και οι οποίες αλλαγές είναι:

1. Προάγεται σε  8/θέσιο   (Φ. 2. 3/530  / 27-3-1985)
  2. Σε 10/θέσιο   (Φ. 2. 1/2880 / 31 -12-1986)
  3. Σε 12/θέσιο   (Φ. 2. 1/1812 / 15-9-1988)

Στον χώρο που στεγάζεται σήμερα το 35ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου στεγαζόταν, το 15ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου και συγκεκριμένα σε χώρο που ήταν μια οικία στην οποία υπήρχαν τα γραφεία του και κάποιες αίθουσες διδασκαλίας, οι υπόλοιπες αίθουσες ήταν διάσπαρτες στη γύρω περιοχή σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Βρίσκεται στη συνέχεια οικόπεδο στην οδό Λάππα και εκεί χτίζεται ένα σύγχρονο σχολείο και στεγάζεται το 15ο .

Μετά από διάφορες προτάσεις, π.χ. στέγαση γραφείων της Α/θμιας εκπαίδευσης, αποφασίζεται  τελικά να στεγαστεί το 35ο Δημ. Σχολείο και αγοράζεται το οικόπεδο αλλά ο χώρος ήταν μικρός.

Το 35ο  μέχρις τότε στεγαζότανε στην ΕΟΚ, αυλιζότανε στον δρόμο και είχε και μερικές αίθουσες απέναντι στην αρχή της Δριμυτινού. Το σχολείο λειτουργούσε πρωί απόγευμα οι αίθουσες δεν ήταν αρκετές. Δυο τάξεις κάθε μέρα είχαν απογευματινό ωράριο. Αργότερα, το 1998 νοικιάζονται οι αίθουσες στη Δαμασκηνού  62, που χρησιμοποιούνται μέχρι και σήμερα και που λόγω του αδιεξόδου εξυπηρετεί  να αυλίζονται τα παιδιά εκεί στο αδιέξοδο.

Τέλος του Οκτώβρη του 2002 ερχόμαστε στο νέο κτίριο επί της Δαμασκηνού 20, συνεχίσαμε με τις αίθουσες που νοικιάζαμε. Τις αίθουσες επί της αρχής της Δριμυτινού τις ζήτησε ο ιδιοκτήτης και λόγω του ότι ήταν σε κακή κατάσταση τις αφήσαμε και δημιουργείται ξανά θέμα στέγασης. Αντιδρούν έντονα οι γονείς και αυτό γινόταν συχνά, για οριστική λύση του κτιριακού και παρ όλες τις προσπάθειες παραμένει ακόμα και σήμερα άλυτο. Αναγκαστικά λοιπόν χρησιμοποιείται η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του νέου κτιρίου ως αίθουσα διδασκαλίας για να αποφευχθεί η απογευματινή βάρδια

Στο κεντρικό κτίριο λειτουργούν επτά τμήματα της Α΄ της Β΄ της Γ΄ και ένα της Δ΄ τάξης.

main2

Τα υπόλοιπα τμήματα λειτουργούσαν, κατ? αρχή τρία στη Δαμασκηνού 62, μία αίθουσα στη Δριμυτινού 58 δίπλα στο νηπιαγωγείο και η αίθουσα στη Δριμυτινού 62 το 2004. Αργότερα  νοικιάζεται και η αίθουσα στην Πατζελίου 26 το 2008 και το σχολείο συνεχίζει να λειτουργεί κτιριακά με τις ίδιες αίθουσες μέχρις και σήμερα.

main3

Έγιναν προσπάθειες να βρεθεί χώρος αυλισμού των μαθητών στα παραρτήματα αλλά δυστυχώς δεν κατέστη δυνατόν και η λύση που υπάρχει μέχρι και σήμερα είναι να γίνεται ο αυλισμός τους στο αδιέξοδο που υπάρχει στο τέλος της Δαμασκηνού με μια κάποια ασφάλεια και με τις φιλότιμες πάντα προσπάθειες των εκπαιδευτικών μας.

Οι προσπάθειες για εξεύρεση λύση δεν σταμάτησαν ούτε μία στιγμή. Ο Δ/ντής του σχολείου με την εκπαιδευτική κοινότητα, ο εκάστοτε πρόεδρος του συλλόγου με το διοικητικό του συμβούλιο καταβάλουν συνεχείς προσπάθειες μέχρι σήμερα ελπίζοντας σε μια οριστική λύση.

Οι παραπάνω πληροφορίες αντλήθηκαν από έγραφα, από εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, από τον κ Σαμόλη Μιχαήλ που διατέλεσε Δ/ντής στο σχολείο μας και από τον κ Βαλατίδη Ευρυβιάδη που έχει διατελέσει επίσης Δ/ντής στο σχολείο μας και σήμερα είναι Δ/ντης Α/θμιας Εκπαίδευσης.

Ζουμπουλάκης Κων/νος

Το σχολείο μας προτείνει...

Πρόγραμμα Εξειδικευμένης Εκπαιδευτικής Υποστήριξης

ekpaideusi